Strona główna   Prace licencjackie z informatyki   Pisanie prac licencjackich z informatyki, a kariera zawodowa.

Pisanie prac licencjackich z informatyki, a kariera zawodowa.
Pisanie prac licencjackich z informatyki

Pisanie prac licencjackich z informatyki stanowi z pewnością pewien sprawdzian wiedzy. Student może tu określić swój obszar naukowych zainteresowań oraz sprawdzić co jest jego mocnym, a co słabym punktem. Praca licencjacka tak naprawdę jest jedynie wstępem do wielkiej kariery. W poniższym tekście przeanalizujemy, jakie są perspektywy na pracę w branży informatycznej. Na samym początku trzeba zaznaczyć, że w informatyce, bardziej niż formalne kwalifikacje, liczą się praktyczne umiejętności.

Specjaliści od rynku pracy twierdzą, że liczba absolwentów kierunków ścisłych, nie pozwoli na rozwiązanie kadrowych braków, które występują w polskich firmach. Polska młodzież posiada niskie tzw. “kompetencje cyfrowe”. Według specjalistów od rynku pracy  polska młodzież ma niższy poziom umiejętności cyfrowych, aniżeli zachodnia młodzież.Nie studiuje ona również informatyki szczególnie chętnie.

Obecnie deficyt informatyków szacuje się na 50 000 osób. W Unii Europejskiej brakuje ponoć 900 000 informatyków. W informatyce tak naprawdę istnieje bardzo dużo specjalizacji. Mianem informatyków określa się administratorów, wdrożeniowców, czy też programistów. Znalezienie konkretnego specjalisty informatycznego sprawia (i będzie sprawiało) pracodawcom problemy.

Deficyt odpowiednich informatyków sprawia, że mogą oni za swoje usługi żądać ponadprzeciętnego wynagrodzenia. Według wielu zestawień programiści już teraz są jedną z najlepiej zarabiających grup zawodowych. Informatyków potrzebuje zresztą nie tylko branża IT. Zaawansowane umiejętności informatyczne są również niezbędne w przypadku kadry menedżerskiej oraz fachowców w firmach produkcyjnych. Bardzo popularni są obecnie pracownicy, którzy mają zdolności do połączenia wiedzy z pozacyfrowej, z wiedzą informatyczną.

Pisanie prac licencjackich z informatyki – jak to powinno wyglądać.

Pisanie prac licencjackich z informatyki powinno być zorientowane na konkretny, praktyczny efekt. W przypadku informatyki najlepiej uczyć się na jakiś praktycznych projektach. Przykładowo, jeśli chcemy nauczyć się dobrze języka PHP, wówczas warto własnoręcznie zrobić np. portal ogłoszeniowy, forum lub sklep internetowy. Im więcej piszemy konkretnych programów, tym lepiej. To najlepszy sposób na opanowanie danego języka programowania. Nie bez powodu mówi się, że “stal hartuje się w ogniu”.

Jeśli posiadamy praktyczne projekty informatyczne, wówczas możemy się nimi pochwalić na rozmowie kwalifikacyjnej. Praca licencjacka, która jest konkretnym projektem informatycznym, może mieć dla nas wyjątkowe walory edukacyjne. Informatyka jest wyjątkową branżą, w której dobry pomysł szybko można zamienić na duże pieniądze.

Osiągnięcie licencjatu z informatyki to duży sukces. Warto już po nim pójść do pracy i nabywać praktyczne doświadczenie. Studia można wówczas kontynuować zaocznie. Aby osiągnąć sukces w branży informatycznej, nie trzeba mieć ukończonych studiów. Udowodnili to, chociażby Bill Gates (szef Microsoftu), czy też Steve Jobs (twórca potęgi Apple).

Dodaj komentarz

Get Best Services from Our Business.