Pisanie prac licencjackich z Informatyki stanowi z pewnością pewien sprawdzian wiedzy. Student może tu określić swój obszar naukowych zainteresowań oraz sprawdzić co jest jego mocnym, a co słabym punktem.
Praca licencjacka z Informatyki tak naprawdę jest jedynie wstępem do wielkiej kariery. W poniższym tekście przeanalizujemy, jakie są perspektywy na pracę w branży informatycznej. Na samym początku trzeba zaznaczyć, że w informatyce, bardziej niż formalne kwalifikacje, liczą się praktyczne umiejętności.
Specjaliści od rynku pracy twierdzą, że liczba absolwentów kierunków ścisłych, nie pozwoli na rozwiązanie kadrowych braków, które występują w polskich firmach. Polska młodzież posiada niskie tzw. „kompetencje cyfrowe”. Według specjalistów od rynku pracy polska młodzież ma niższy poziom umiejętności cyfrowych, aniżeli zachodnia młodzież. Nie studiuje ona również informatyki szczególnie chętnie.
Brak informatyków na rynku Twoją potencjalną szansą
Obecnie deficyt informatyków szacuje się na 50 000 osób. W Unii Europejskiej brakuje ponoć 900 000 informatyków. W informatyce tak naprawdę istnieje bardzo dużo specjalizacji. Mianem informatyków określa się administratorów, wdrożeniowców, czy też programistów. Znalezienie konkretnego specjalisty informatycznego sprawia (i będzie sprawiało) pracodawcom problemy.
Deficyt odpowiednich informatyków sprawia, że mogą oni za swoje usługi żądać ponadprzeciętnego wynagrodzenia. Według wielu zestawień programiści już teraz są jedną z najlepiej zarabiających grup zawodowych. Informatyków potrzebuje zresztą nie tylko branża IT.
Zaawansowane umiejętności informatyczne są również niezbędne w przypadku kadry menedżerskiej oraz fachowców w firmach produkcyjnych. Bardzo popularni są obecnie pracownicy, którzy mają zdolności do połączenia wiedzy z pozacyfrowej, z wiedzą informatyczną. Cena zdobywania takich umiejętność to nieraz spory stres oraz rozmaite wyrzeczenia, ale trzeba ją zapłacić, jeśli myśli się o sukcesie n rynku pracy.
Pisanie prac licencjackich z Informatyki – jak to powinno wyglądać
Pisanie prac licencjackich z Informatyki powinno być zorientowane na konkretny, praktyczny efekt. W przypadku Informatyki najlepiej uczyć się na jakiś praktycznych projektach. Przykładowo, jeśli chcemy nauczyć się dobrze języka PHP, wówczas warto własnoręcznie zrobić np. portal ogłoszeniowy, forum lub sklep internetowy. Im więcej piszesz konkretnych programów, tym lepiej. To najlepszy sposób na opanowanie danego języka programowania. Nie bez powodu mówi się, że „stal hartuje się w ogniu”.
„Człowiek, który podjął decyzję, by zwyciężyć, nigdy nie powie „niemożliwe””. Napoleon Bonaparte
Jeśli posiadasz praktyczne projekty informatyczne, wówczas możesz się nimi pochwalić na rozmowie kwalifikacyjnej. Praca licencjacka, która jest konkretnym projektem informatycznym, może mieć dla Ciebie wyjątkowe walory edukacyjne. Informatyka jest wyjątkową branżą, w której dobry pomysł szybko można zamienić na duże pieniądze.
Pomoc w pracach dyplomowych z Informatyki
Osiągnięcie licencjatu z Informatyki to duży sukces. Warto już po nim pójść do pracy i nabywać praktyczne doświadczenie. Studia można wówczas kontynuować zaocznie. Aby osiągnąć sukces w branży informatycznej, nie trzeba mieć ukończonych studiów. Udowodnili to, chociażby Bill Gates (szef Microsoftu), czy też Steve Jobs (twórca potęgi Apple). Cena sukcesu to zawsze olbrzymi, wytężony wysiłek, ale warto ją ponieść.
Zaprzyjaźniony serwis:
Pisanie prac podyplomowych